Skip to main content

Projekty w których biorą udział uczniowie naszego Liceum:

Gołęszyckie ślady

https://youtu.be/3iZySd7JWCc



E. M. Foltyn, E. Foltyn, Ziemie Górnego Śląska od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza. Katowice 2012, s. 35. 



https://issuu.com/muzeum.slaskie/docs/ziemie-gornego-slaska


 

 

 

 

 

 

 


  

 

 


 


  

 



Ludwik Niemiec był człowiekiem planującym. Jak to w średniowieczu bywało planował jak najskuteczniej łupić, zdobywać i powiększać swoją władzę. Pochodził z dynastii Karolingów, był wnukiem Karola Wielkiego. To zobowiązywało. Co prawda jego oczy skierowane były często na tereny zamieszkiwane przez Słowian połabskich, nie omieszkał jednak czynić wywiadów na terenach nieco dalszych.
Pomóc w tym, miał mu ...no w zasadzie nie wiadomo kto dokładnie, bo do naszych czasów nie zachowały się jego "dane". Zachowało się za to jego dzieło. Ukryte w księdze z XII wieku, odgrzebane przez hrabiego de Buat i wydane drukiem w 1772 roku. Dzieło zwane jest "zapiską karolińską" i zawiera spis grodów i ziem z północnej strony Dunaju i na wschód od Łaby. Jan Potocki, polski podróżnik i archeolog, przedrukował tą zapiskę w 1796 roku nazywając jej autora Geografem Bawarskim. Nazwa ta przyjęła się i funkcjonuje do dziś. Geograf z Bawarii był najprawdopodobniej wywiadowcą państwa karolińskiego, a jego dzieło powstało do celów wojskowych. Zostawiamy Ludwika ale nie naszego Geografa.
W dziele jego pojawia się pewne słowiańskie plemię, zamieszkujące na południu późniejszego Górnego Śląska u źródeł Odry. Od północy sąsiaduje z Opolanami, od wschodu z Wiślanami a od południa z Morawianami. Nazywano ich Gołęszycami. Nie było to plemię zbyt silne. Według Geografa posiadało tylko 5 grodów w tym główny i największy w Lubomi. Obiekt ten należy do największych i najlepiej zachowanych w województwie śląskim. Posiada wyjątkowo czytelne umocnienia ziemne.
Powstał na miejscu nie ufortyfikowanej osady założonej tutaj w VII wieku. Umocnienia zaczęto wznosić w VIII i IX ale już w drugiej połowie IX mieszkańcy grodu zostali wycięci, wzięci do niewoli lub uciekli. Gród spalono i nigdy nie odbudowano. Któż to zapewnił taką rozrywkę Gołęszycom? Według Jerzego Szydłowskiego, który prowadził na grodzisku badania w latach 1966-1968, winowajcą był książę wielkomorawski Świętopełk. Najazd nastąpić miał gdzieś pomiędzy 874 a 885 rokiem. Podczas badań odkryto pozostałości domostw, palenisk i jam. Odkopano też sporą ilość artefaktów w tym ceramikę, fragmenty kolczugi, militaria i inne. Tyle zostało z biednych (albo i nie?) Gołęszyców. I tak wyszli na tym lepiej niż Geograf bawarski. Przynajmniej wiemy jak się nazywali.
Położenie: województwo śląskie, powiat wodzisławski.
Literatura podana w pierwszym komentarzu.



https://www.nowiny.pl/113049-grodzisko-w-lubomi-rysuje-sie-dziwny-budynek.html?fbclid=IwAR1r96HwBSDqmh2i6PB_gXZ9mwF7O47feZndFehZvUjbDEj9PRT7WZHOqbI

Grodzisko w Lubomi: rysuje się dziwny budynek

01.11.2015 10:27 | 0 komentarzy | mak

Badania, które miały pomóc w odtworzeniu rozmieszczenia zabudowań na terenie grodziska w Lubomi, przyniosły wiele niewiadomych. Będzie więc ciąg dalszy.

Grodzisko w Lubomi: rysuje się dziwny budynek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas 

Znamy już wyniki prac badawczych na terenie grodziska w Lubomi, które rozpoczęły się na przełomie kwietnia i maja. - Niestety, nie mam dobrych wieści. Wstępne analizy przyniosły wiele niewiadomych - wyjaśnia Mirosław Kurek ze stowarzyszenia Golęszyczanie, które w przyszłości chciałoby zrekonstruować grodzisk i uruchomić tam żywy skansen archeologi doświadczalnej.

Chaty byłyby zbędne

- Po pierwsze, poza chatami, które podczas wykopalisk z lat 60. odkryli na grodzisku archeologowie pod przewodnictwem prof. Szydłowiskiego, grodzisko zdaje się być niezabudowane - wyjaśnia Mirosław Kurek. Dodaje, że nie byłoby to niczym nowym, ponieważ Wielkomorawianie większość grodów tworzyli właśnie w ten sposób. Pusty teren otoczony wałami i palisadą dawał schronienie ludziom i bydłu podczas najazdu wrogich armii. - Chaty w takim układzie tylko zajmowałyby miejsce i byłyby zbędne - dodaje.

W chwilach zagrożenia

Grodzisko nie było więc zamieszkane, a niewielka obsługa mająca na celu utrzymywać schronienie w dobrym stanie po prostu zamieszkiwała podgrodzie. - Ludzie pojawiali się na grodzisku tylko w chwilach zagrożenia. Opuszczali swoje wsie z całym dobytkiem i przenosili się za bramy. Podczas oblężenia mieli w grodzisku wszystko: jedzenie, wodę, szałasy. Mogli się tak bronić miesiącami. Taką właśnie taktykę Golęszycznie mogli zapożyczyć od Wielkich Moraw - wyjaśnia Mirosław Kurek.

Inaczej grody budowali Wiślanie. W ich przypadku grodziska miały ścisłą zabudowę (najlepszym przykładem jest Kraków). -Sugeruje mam to, że Golęszyczanie militarnie zbliżeni byli bardziej w stronę Wielkiej Morawy. Lubomia jednak różni się od innych grodów właśnie częściową zabudową. Chaty odkryte podczas wcześniejszych wykopalisk zmieniają nieco ten wizerunek. Bo skoro grodzisko częściowo było zabudowane, musiało być również zamieszkane i w części przypominałoby wtedy grody wiślańskie - dodaje Mirosław Kurek.

Dziwny budynek

To nie wszystko. Wiadomo też, że na nowym podgrodziu rysuje się dość dziwny, jak na IX wiek, budynek. - W tamtej epoce chaty były „prostymi prostokątami” - tłumaczy Mirosław Kurek. Tymczasem na nowym podgrodziu w samym jego centrum znajdował się dziwny budynek. Jego fundamenty tworzą kształt otwartego z jednej strony kwadratu. Coś jakby trzy połączone ze sobą chaty w kształcie litery „u”. - Całkiem jednak możliwe, że budynek powstał już po spaleniu grodziska przez Świętopełka. Podobnie jak część wałów z drugiego podgrodzia. Mogły one być zbudowane przez wojska pruskie - dodaje.

Kolejne akcje

Tak więc badania zamiast wyjaśnić i pozwolić upewnić się, że grodzisko wyglądało jak na makiecie znajdującej się w muzeum w Wodzisławiu, sprawy bardziej się skomplikowały. - Czekamy jeszcze na ostatecznie potwierdzenia naszych przypuszczeń i zaczynamy planować kolejne akcje badawcze. Dla stowarzyszenia Golęszyczanie wyjaśnienie sprawy Lubomskiego Grodu jest rzeczą priorytetową - puentuje Mirosław Kurek.

Przypomnijmy, że badania rozpoczęły się od pracy geodetów, którzy sporządzili dokładny obraz terenu - odnotowali każde wzniesienie, zagłębienie i stworzyli wirtualną siatkę grodziska. Siatka ta umożliwiła przystąpienie do prac kolejnej grupie specjalistów, czyli archeologom. Rolę łopaty pełnił m.in. magnetometr, czyli urządzenie, które odbiera anomalia pola magnetycznego.

(mak)

#ZabytekNaDzis
Wzgórze zamkowe w Cieszynie kojarzy się zazwyczaj z wznoszącym się nad miastem zamkiem. Jednak zanim został on wybudowany nad okolicą górował gród. Widocznym świadkiem tamtych czasów jest Rotudna pw. św. Mikołaja i św. Wacława. Jednak to nie ona reprezentuje #ZabytekNaDzis, a znalezione w jej okolicy zausznice. Wykonane ze srebra w typie IV o średnicy około 2 cm. Wydobyte z jednego z najstarszych grobów odkrytych w pobliżu Rotundy. Datowane są na X - XII wiek.
Zausznice to rodzaj biżuterii rozpowszechniony na całej słowiańszczyźnie. Wczesnośredniowieczne damy nie przekłuwały sobie uszu by nosić kolczyki. Zastępowały je właśnie zausznicami przypinanymi do krajki bądź wstążki, którą przewiązywały głowę.
Poniżej zdjęcie owych ozdób oraz ilustracja przedstawiająca w jaki sposób się je nosiło.
Więcej w:
PAVEL KOUŘIL, JANA GRYC - Hradiska 10. – 12. století na severní Moravě a v českém Slezsku.
Morowe powietrze niestety panuje nad naszymi ziemiami, ale jest to dobry czas by przybliżyć może nieco, co ta ziemia w sobie kryła. Co jakiś czas postaramy się przybliżyć ciekawe znalezisko z najbliższej okolicy 🙂
Na pierwszy ogień idzie kość!
Ale nie taka zwykła kość. Znaleziona podczas badań w 2005 roku na grodzisku w Podoborze. Po wnikliwych badaniach okazuje się, że to pozostałość psa i to nie zwykłego burka, (choć wiadomo, że każdy psiak jest wyjątkowy 🙂 ). Pies ów charakteryzował się sporymi rozmiarami i najprawdopodobniej był to chart. Analiza strontu wykazała również, że urodził się w środkowej Polsce lub nad Bałtykiem! Pies taki musiał być własnością kogoś z lokalnej elity, który mógł sobie pozwolić na handel i to dalekosiężny handel.
Na fotkach zobaczyć można ów kości oraz wyobrażenie posiadacza gnatów.
Kouřil, P. (1994): Slovanské osídlení Českého Slezska, Archeologický ústav AV ČR
a Muzeum Těšínska Českém Těšíně
Kouřil, P. (2007): Jezdecká elita na hradisku Chotěbuz-Podobora. Těšínsko, L

No to ciąg dalszy poznawania zabytków z pobliskiego terenu.
Dziś odwiedzamy gród w Międzyświeciu, który niestety wielu zabytków nam nie wyjawił ale jest wśród nich mała perełka, a mianowicie ostroga. Znalezisko datowane na VII lub VIII wiek. Ostroga o tyle ciekawa że platerowana srebrem! Z pewnością jest to import Awarski, lecz czy jej właścicielem był przedstawiciel tej grupy mieszkający w Międzyświeciu, czy może zawędrowała do nas w drodze handlu? Tego niestety na razie nie wiemy.
Na zdjęciach owa ostroga aktualnie znajdująca się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz jej odrys.
Więcej w:
J. Szydłowski , Prace wykopaliskowe na wczesnośredniowiecznym grodzisku w Międzyświeciu,
pow. Cieszyn, „Acta Archaeologica Carpathica” 1964, t. VI,

Cieszyński Ród z Golęszyc

#ZabytekNaDzis
Dziś to co tygryski, znaczy wojowie, lubią najbardziej - Militaria! #ZabytekNaDzis to "bradatica" czyli czekan bojowy. Broń ta była jednym z najbardziej popularnych oręży wśród wczesnośredniowiecznych wojowników na naszych terenach. Przywędrowały do nas z Wielkich Moraw zarówno drogą handlową jak i z ich posiadaczami w czasie wojen. Swoją popularność zawdzięczały prostej budowie i wszechstronności. Poniżej odrysy "bradatic" znalezionych na grodzisku Chotěbuz-Podobora oraz współczesne próby rekonstrukcji.
Więcej w:
P. Boroń, E. Foltyn - NA PÓŁNOC OD PAŃSTWA (WIELKO)MORAWSKIEGO
Z PROBLEMATYKI BADAŃ GÓRNEGO ŚLĄSKA I ZACHODNICH KRAŃCÓW
MAŁOPOLSKI W DOBIE KAROLIŃSKIEJ


Cieszyński Ród z Golęszyc

#ZabytekNaDzis
Większość, jak nie wszystkie 🤔, do tej pory prezentowane zabytki udostępnione są w muzeach, czy też znajdują się w naturalnym środowisku i podziwiać je możemy za głównie pomocą wzroku. Jednak #ZabytekNaDzis można dotknąć i dosłownie się w niego zagłębić. Tak dokładnie w jego rekonstrukcję. Chodzi o chatę konstrukcji słupowej z grodziska w Lubomi. Nie jest to najprawdopodobniej zwykła chata. Jej konstrukcja oraz rozmiary pozwalają puścić nieco wodze fantazji (oczywiście w granicach naukowego rozsądku). Cześć badaczy twierdzi, że była to swego rodzaju hala narad inni twierdzą, że może to być miejsce kultu - świątynia. Nie brakuje również głosu, że ten obiekt to... stajnia czy też obora. Brak jednak materiału archeologicznego, który w takim miejscu powinien pozostać. Jeżeli chcielibyście wejść do środka i poczuć atmosferę rodem z X wieku trzeba wybrać się do Raciborza, gdzie staraniem Drengowie znad Górnej Odry powstała rekonstrukcja chaty. Można także pojechać na grodzisko w Podoborze, tam także zrekonstruowano ten obiekt.
Poniżej zdjęcia zrekonstruowanego obiektu w Raciborzu oraz Podoborze.
Więcej w:
WCZESNOŚREDNIOWIECZNE GRODZISKO W LUBOMI, POW. WODZISŁAW ŚLĄSKI, PO TRZECH SEZONACH WYKOPALISKOWYCH - J. Szydłowski


#ZabytekNaDzis
Pamiętacie niedawno prezentowany "kurhan" z Syrynii? #ZabytekNaDzis został odnaleziony dosłownie po sąsiedzku, a jest to drobne ażurowe okucie do pasa wykonane z brązu. Zabytek nietypowy bo pochodzenia awarskiego (poszlaka dla awarskiego pochodzenia kopca?) co nie zdarza się często w naszym regionie. Znalezione w trakcie systematycznych badań wykopaliskowych w obrębie ziemianki wczesnośredniowiecznej wespół z innymi, współcześnie datowanymi zabytkami. Okucia podob­nego kształtu i wielkości,wchodzą nieraz w liczbie kilkunastu w skład typowych awarskich garniturów brązowych okuć do pasa o wystroju roślinnym. Ozdoby takie, zaopatrzone w małe, również ozdobne zawiaski z brązu, były rozmieszczone na pasie w zespołach po trzy sztuki. Znalezisko datowane jest na wiek VIII czyli zmierzch awarskiego panowanie nad tymi terenami.
Poniżej odrysy omawianego okucia
Więcej w:
WOJCIECH SZYMAŃSKI - UWAGI W KWESTII ZABYTKÓW AWARSKICH ZNALEZIONYCH NA TERENIE POLSKI.


Pamiętacie pierścionki prezentowane niedawno w naszym cyklu? Pochodziły z cmentarzyska w Stěbořicach, który jest #ZabytkiemNaDzis. Szkieletowe cmentarzysko kurhanowe, na grzbietowej partii niskiej odnogi wysoczyznowej, w prawostronnej części dorzecza Opavy. Nekropola w typie wielkomorawskim: 43 kopce rozmieszczone gęsto w rzędach o przebiegu południkowym, równolegle do krawędzi doliny Velkej. Rozpoznano pochówki męskie, kobiece, dziecięce. Cmentarzysko wyjątkowe bo jedyne wczesnośredniowieczne szkieletowe w naszym rejonie. Pochówki jasno świadczą o wpływach Wielkich Moraw, być może to właśnie "obywatele" tego państwa spoczywają pod Opavą. Pewnie jeszcze nie raz znaleziska z tego stanowiska zagoszczą w naszym cyklu.
Poniżej zdjęcia kurhanów z cmentarzyska oraz grób nr 7.
Więcej w:
SLOVANSKÝ KOSTROVÝ MOHYLNÍK VE STĚBOŘICÍCH
Pavel KOUŘIL – Markéta TYMONOVÁ
NA PÓŁNOC OD PAŃSTWA (WIELKO)MORAWSKIEGO
Z PROBLEMATYKI BADAŃ GÓRN EGO ŚLĄSKA I ZACHODNICH KRAŃCÓW MAŁOPOLSKI W DOBIE KAROLIŃSKIEJ
Piotr Boroń – Edelgarda M. Foltyn

#ZabytekNaDzis
Dziś znów coś bardziej dla pań ale cóż wszelka biżuteria zawsze jest mile widziana w trakcie prac wykopaliskowych. Podczas badań grodziska w Lubomii natrafiono na szereg ozdób jedną z nich jest #ZabytekNaDzis. Jest to zausznica wykonana z brązu, posrebrzana z wyraźną granulacją. Nawiązuje do tzw. bizantyńsko-orientalnych zausznic z rozbudowanym wisiorem gronowym, jakie występują na cmentarzyskach z pochówkami horyzontu wielkomorawskiego. Odnaleziona wraz z innymi w sąsiedztwie północnozachodniego odcinka umocnień grodu właściwego, „na granicy warstw gruzowiskowej i kulturowej.
Poniżej zdjęcie oraz odrys omawianej zausznicy
Więcej w:
NA PÓŁNOC OD PAŃSTWA (WIELKO)MORAWSKIEGO
Z PROBLEMATYKI BADAŃ GÓRN EGO ŚLĄSKA I ZACHODNICH KRAŃCÓW
MAŁOPOLSKI W DOBIE KAROLIŃSKIEJ
Piotr Boroń – Edelgarda M.Foltyn
JERZY SZYDŁOWSKI
SPRAWOZDANIE Z BADAŃ NA WCZESNOŚREDNIOWIECZNYM GRODZISKU W LUBOMI, POW. WODZISŁAW ŚL, W LATACH 1969—1970
#ZabytekNaDzis
Większość z zabytków w naszym cyklu to przedmioty znalezione przez archeologów, zabezpieczone i bardziej lub mniej udostępnione publicznośći. Są jednak także takie po których zdarza nam się chodzić ale spokojnie zabezpiecza je gruba warstwa ziemi. #ZabytekNaDzis to pozostałości wałów cieszyńskiego grodu. Tam gdzie dziś znajduje się Zamek Cieszyn turystycznie w X wieku znajdował się gród. Potwierdzeniem tego faktu są odnalezione w 2008 r. pozostałości wału ziemnego. Po szczegółowej analizie m.in. metodą dendrochronologii ustalono kilka faz rozbudowy umocnień. Wszystkie zawierają się jednak w początkach i połowie X wieku co pozwala twierdzić, że gród na wzgórzu zamkowym w Cieszynie zyskał na znaczeniu i stał się głównym ośrodkiem w okolicy po zniszczeniu pobliskiego grodu w Podoborze.
Poniżej zdjęcia z badań przeprowadzonych w 2008 r.


#ZabytekNaDzis
Po chwili przerwy wracamy z cyklem #ZabytekNaDzis. Dziś przykład zabytku, który rozbudza wyobraźnie. Żelazne kajdany znalezione na grodzisku w Kocobędzu-Podoborze. Wielu z nas nasuwać się mogą wizje niewolników pędzonych na największy tego typu targ mieszczący się wówczas w Pradze by stamtąd ze swymi nowymi właścicielami podążyć na przykład w kierunku półwyspu iberyjskiego. Nie ma jednak pewności czy kajdany te krępować miały niewolnika czy może po prostu jedno z licznych zwierząt gospodarczych hodowanych na grodzie. No cóż takie już jest badanie wczesnych wieków średnich na naszych terenach, nic nie jest na pewno, a zabytek który mógł tworzyć wielką historię tak naprawdę okazać się może przedmiotem codziennego użytku. Co oczywiście nie sprawia, że nie jest dla nas wyjątkowym przedmiotem.
Poniżej zdjęcie kajdan znalezionych w Kocobędzu-Podoborze
Więcej na:


  • Cieszyński Ród z Golęszyc
  • 2m5 trkwrtSieStloiufnmpcasfonsia o2rtn0r2e0d ·



  • #ZabytekNaDzis
  • Któż z nas idąc przez las, czy to celowo czy nie, nie kopnął w kamień albo nawet takowym rzucał. Jednak jak się okazuje nawet zwykły kamień może być zabytkiem. Wtedy staje się niezwykły jak #ZabytekNaDzis . Kamienie i ceramiczne przedmioty odkryte na grodzisku Chotěbuz – Podobora są obciążnikami sieci rybackiej! Potwierdza to, że w pobliżu grodu istniała rzeka (rzeka Olza?) lub zbiornik wodny w którym mieszkańcy parali się rybołówstwem.
  • Poniżej zdjęcie obciążników kamienny i ceramicznych.
  • Więcej w:
  • Pavel Kouřil VELKÁ MORAVA A POČÁTKY KŘESŤANSTVÍ





  • Cieszyński Ród z Golęszyc
  • 2f2rt auskwfoinegSptaohncSnsoarida 202ledS0 ·



  • #ZabytekNaDzis
  • Większość z prezentowanych zabytków z cyklu #ZabytekNaDzis to tzw. zabytki ruchome. Wytwory ludzkich rąk, które w rożnym stopniu przetrwały próbę czasu, a dziś możemy oglądać je w gablotach muzealnych. Jednak nie każdy zabytek to takowej gabloty się zmieści. Cześć występuje obecnie w swym naturalnym środowisku i każdy z nas może podziwiać je spacerując po lesie. Oczywiście nie każdym lesie Jeśli jednak będziecie w okolicy Raciborza warto odwiedzić las Obora gdzie znajduje się nasz #ZabytekNaDzis czyli cmentarzysko kurhanowe! Jest to jedyny tego typu zabytek wpisany do rejestru woj. Śląskiego. Wczesnośredniowieczne cmentarzysko z okresu plemiennego datowane jest ramowo na VI-IX w. Kwestia przynależności plemiennej cmentarzyska w Raciborzu Oborze jest otwartym problemem. W oparciu o tak zwanego Geografa Bawarskiego Jerzy Szydłowski stanowisko to wiąże z plemieniem Golęszyców (łac. Golensizi), natomiast Jan Tyszkiewicz uważa, że cmentarzysko było użytkowane przez plemię „Głupiogłowych” (łac. Lupiglaa), ale istnienie i zasięg osadnictwa tego ludu budzi kontrowersje wśród uczonych. Trzeba dodać, że na stanowisku znaleziono również fragmenty ceramiki neolitycznej i wczesnobrązowej. Badania archeologiczne prowadziła w latach 1961, 1964-1969 Elżbieta Dąbrowska. Wykopaliska wykazały, że stosowano wyłącznie ciałopalny obrządek pogrzebowy, a spalone szczątki zmarłych umieszczano w popielnicy-urnie i stawiano na szczycie kopca lub rozpraszano w jego nasypie lub pod nim. Prawdopodobnie kurhany służyły do wielokrotnego składania szczątków zmarłych. Wśród kości ludzkich znajdywano również przepalone kości zwierząt, co dowodzi, że ofiary zwierzęce były elementem pogrzebu i stanowiły wyposażenia zmarłego, a same stworzenia najprawdopodobniej palono razem z ludźmi na stosie. Zatem warto uważnie chodzić po lasach naszej okolicy bo może któryś pagórek jest tak naprawdę kurhanem!
  • Poniżej zdjęcia kurhanów, odrys z prac archeologicznych oraz umieszczenie na mapie terenu.
  • Więcej na/w:
  • zabytek.pl/pl/obiekty/raciborz-cmentarzysko-kurhanowe
  • Dąbrowska E., Wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe w Raciborzu-Oborze w świetle badań z lat 1961, 1963-1964, Sprawozdania Archeologiczne 1968, t. 19,
  • Dąbrowska E., Badania wykopaliskowe na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku kurhanowym (grupa II) w Raciborzu-Oborze, Sprawozdania Archeologiczne 1969, t. 21,
  • Dąbrowska E., Wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe w Raciborzu-Oborze (grupa I). Badania z lat 1967-1969, Sprawozdania Archeologiczne 1972, t. 24,





  • Cieszyński Ród z Golęszyc
  • 1rt3 kttwSieeplotnuSnSsnia oa2rs02gedrinS0ig ·



  • #ZabytekNaDzis
  • Dziś nie wyobrażamy sobie świata bez pieniądza. We wczesnym średniowieczu sytuacja przedstawiał się nieco inaczej. W zdecydowanej większości handel opierał się na wymianie towarów. Jeżeli dochodziło do płacenia za coś używało się różnego rodzaju płacideł jak np. grzywny. Monety tymczasem traktowane były często jako skarby lub lokaty kapitału. Dodatkowo były idealnym przedmiotem przekazywania ideologi jaką kierował się jej dystrybutor. Dzisiejszy #ZabytekNaDzis udowadnia, że na naszym terenie monet były znane. Poniżej zdjęcia monety z czasów panowania Św. Stefana króla Węgier. Taką monetę znaleziono na grodzisku w Podoborze. Jej przybycie na nasz teren datuje się na lata dwudzieste XI wieku co dowodzi, że na tym grodzie życie toczyło się dalej pomimo zniszczenia go w wieku IX i coraz bardziej dominującej roli grodu na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Poniżej zdjęcia monety Św. Stefana oraz jej współczesne kopie.
  • Więcej na:
  • https://www.archeoparkchotebuz.cz/.../cesky-badani-a.../



  • Cieszyński Ród z Golęszyc
  • toSrS7psuonh kwierrtnonisoaa 20tSu2r0fned ·



  • #ZabytekNaDzis
  • Życie ludzi już od najdawniejszych czasów przeplata się z muzyką i tańcem. Od zawsze proste melodie towarzyszyły ludziom, zarówno w życiu codziennym jak i podczas ważnych uroczystości. Wczesnośredniowieczni Golęszyczanie nie byli wyjątkiem o czym może świadczyć #ZabytekNaDzis czyli brązowy dzwoneczek. Przedmioty te noszone były przez osobników obojga płci, w tym także przez dzieci, zazwyczaj pojedynczo zawieszone przy głowie. Niewątpliwie były to przedmioty ozdobne, a wydawany przez nie delikatny dźwięk mógł np. akcentować rytm w trakcie tańca. Poniżej odrys brązowego dzwonka wydobytego na grodzie w Lubomi. Znalezisko datuję się na koniec VIII lub początek IX wieku. Oraz zdjęcie rekonstrukcji podobnego przedmiotu.
  • Więcej w:
  • Tadeusz Malinowski NAJDAWNIEJSZE INSTRUMENTY MUZYCZNE NA ŚLĄSKU W ŚWIETLE BADAŃ ARCHEOLOGICZNYCH.










Popular posts from this blog

Pierwsza wojna światowa

    1915 , Kartka wydana w roku 1915 z jakiejś okazji Cesarza Franciszka Józefa. "Majątek i krew dla Cesarza Majątek i krew dla Ojczyzny" - tak brzmi napis na kartce. To tak jakby ludność wszystko co miała najcenniejszego zawierzyła swemu cesarzowi. Mała pomoc by się przydała. cesarz Franciszek Józef I wizytował Cieszyn (1851, 1880, 1890, 1906), w czasie trzech ostatnich wizyt sieddział na specjalnym tronie, który do dziś przechowywany jest w Kościele Jezusowym. zobaz więcej : broszura Cieszyn Mały Wiedeń https://www.archiwum.cieszyn.pl/?p=categoriesShow&iCategory=12 historia polskiego szkolnictwa w Cieszynie: http://sp1cieszyn.edu.pl/strona/historia-polskiego-szkolnictwa-powszechnego-w-cieszynie Matka ośmiorga dzieci opuszcza męża i przenosi się do Warszawy, by pisać poezję. Autorka bajki "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" chorą córkę zamyka w szpitalu psychiatrycznym. Pochylająca się nad losem dzieci społeczniczka oddaje obcym ludziom własnego wnuka......

Klasa 5

Punktacja: 36 6 35 5+ 32 5 30 4+ 27 4 23 3+ 18 3 15 2+ 11 2 9 1+' klasa 5 punktacja Zadanie / max. liczba punktów do zdobycia 1 / 6 2 / 4 3 / 9 (w tym 2 pkt. na 6, niewliczane do punktacji) 4 / 4 (i ew. 2 pkt. ekstra ZA humor - niewliczane do punktacji na 5,6 etc. - w końcu humoru nie można wymagać od nikogo :) 5 14 (w tym 3 pkt. na 6, niewliczane do punktacji) razem 37 ale (jeśli dobrze pamiętam) przyjąłem, że 6 jest możliwa od 36 pkt zadanie I: BC ca AC Sprawdzian I: 490 p.n.e.- bitwa pod Maratonem, I wojna Greków z Persami 753 p.n.e. - legendarne założenie Rzymu 44 p.n.e. - śmierć Juliusza Cezara 1 rok n.e. - narodziny Jezusa Tabela: A (wersja podstawowa, na Bdb);  B (wersja rozszerzona o wyjaśnienia) Powyżej dwie tabele. Wykazy zawierają skrót wymaganych informacji.  Zastrzeżenie:  Kolorem czerwonym  oznaczono elementy, których znajomość może pomóc w uzyskaniu oceny  bardzo dob...

Klasa 6

Przygotowując się do lekcji, sprawdzianu, itd. możemy wykorzystać m.in. treści przygotowane przez Wiesława Zdziabka (zob.:  https://www.e-historia.com.pl/szkola-podstawowa-notatki-z-historii.html  i pod poniższymi linkami ) .  KLASA 6 R. I: Europa i świat - XVI w. 1. 1. PRZYCZYNY I PRZEBIEG WIELKICH ODKRYĆ GEOGRAFICZNYCH 1. 2. SKUTKI ODKRYĆ GEOGRAFICZNYCH 1. 3. ODRODZENIE 1. 4. SZTUKA RENESANSU 1. 5. REFORMACJA 1. 6. KONTRREFORMACJA I REFORMA WEWNĘTRZNA KOŚCIOŁA R. II 2. 1. DEMOKRACJA SZLACHECKA W POLSCE 2. 2. FOLWARK PAŃSZCZYŹNIANY 2. 3. POLSKA ZA PANOWANIA OSTATNICH JAGIELLONÓW 2. 4. RENESANS W POLSCE 2. 5. UNIA LUBELSKA I POCZĄTKI RZECZYPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW 2. 6. REFORMACJA W POLSCE 2. 7. POLSKA MONARCHIĄ ELEKCYJNĄ R. III 3. 1. WOJNY Z ROSJĄ 3. 2. WOJNY POLSKO-SZWEDZKIE W PIERWSZEJ POŁOWIE XVII W. 3. 3. POWSTANIA KOZACKIE NA UKRAINIE 3. 4. POTOP SZWEDZKI 3. 5. WOJNY POLSKO-TURECKIE 3. 6. KRYZYS WEWNĘTRZNY RZECZYPOSPOLITEJ 3. 7. BAROK W EUROPIE I W POLSCE R. IV 4. ...