Skip to main content

Projekty w których biorą udział uczniowie naszego Liceum:

Konkursy


„Nasi WikiBohaterowie”


Jak zachować pamięć o bohaterach? Na przykład poprzez popularyzację ich losów poprzez stworzenie ich biogramów w popularnej Wikipedii! Dzięki projektowi „Generacja Pamięci. Śląski zew na ratunek Rzeczypospolitej” udajemy się tropem cieszyńskich Ślązaków, którzy przed wiekiem ruszyli na ratunek RP!

Tutaj można zobaczyć biogramy stworzone w ramach projektu (z podziałem na cztery grupy, wg kolejności alfabetycznej nazwisk bohaterów):

Nasi bohaterowie (A-F)

Nasi bohaterowie (G-Ł)

Nasi bohaterowie (M-S)

Nasi bohaterowie (T-Z)


Cieszyńscy Ślązacy w Wojsku Polskim, lata 20.-30. XX wieku,
zdjęcie z archiwum rodziny Strach z Górek Wielkich.
 


Uczniowie LO im. M. Kopernika biorą udział w historycznym eksperymencie wikipedycznym w ramach projektu realizowanegoweraz z cieszyńskim oddziałem PTH oraz Fundacją Volens.  W ramach tego projektu uczniowie naszej szkoły w ramach warsztatów genealogiczno-archiwalnych mieli okazję m.in zetknąć się z różnymi źródłami historycznmi i funkcjonowaniem Wikipedii, przygotowując się do tworzenia biogramów swoich rodaków, zasłużónych dla Ojczyzny. Najlepsze z powstałych na zajęciach prac mogą wziąć udział w konkursie edukacyjnym, pt. Cieszyńscy Herosi U20. Więcej na jego temat można przeczytać tutaj: https://generacjapamieci.blogspot.com/2020/10/wikibohaterowie-czyli-cieszynscy-herosi.html


Na czym polega zadanie? Opracowujemy biogramy cieszyńskich bohaterów w formacie "Wikipedii". Jakich bohaterów? Tych, którzy jako ochotnicy zgłosili się 100 lat temu do Wojska Polskiego, by ratować odradzającą się Rzeczypospolitą, dając tym samym dowody własnej szlachetności, oddania dla ideałów i poświęcenia na rzecz wspólnoty, z którą się utożsamiali. Postawa tych blisko tysiąca bohaterów była dla współczesnych (oraz jest nas dzisiaj) wyraźnym świadectwem polskości ich Małej Ojczyzny - Śląska Cieszyńskiego, pomimo iż pozostawał przez blisko 700 lat poza granicami Polski. 


Zadanie "Nasi wikiBohaterowie"  jak je wykonać?

Większość z Was pracuje w parach (jeśli ktoś chce może zadanie wykonać indywidualnie, wówczas jego ocena będzie podniesiona o jeden stopień). Pracę należy przesłać na adres historyka za pośrednictwem Microsoft Teams (ewentualnie Dziennika), w formie "kodu źródłowego" (np. w mailu lub w pliku tekstowym .doc, .odt.). 

Do pracy należy dołączyć, krótki opis: Dlaczego wybraliśmy daną postać? Czy udało nam się znaleźć na jej temat jakieś dane "ekstra" np. w Internecie? Co było trudne w realizacji projektu?

Przypominamy o terminowości oddania zadania! Lepiej nie przekroczyć czasu zważywszy na wskazane wcześniej konsekwencje (ewentualność dodatkowej kartkówki, itd.:)

Bardzo ważna uwaga: prace poszczególnych grup muszą mieć charakter autorski. Nasze hasła słownikowe nie mogą być wprost skopiowane np. z bazy danych lub tekstu w książce, encyklopedii itd. Muszą zostać tak opracowane, czy przeredagowane, by miały charakter autorski (w ostateczności można sięgnąć po zmianę szyku zdań, słów, itd.). Niedozwolone jest również kopiowanie pracy innej grupy, czy to w całości, czy w części. Przypadki, w których zachodzić będzie podejrzenie plagiatu, będą karane bardzo surowo.

Oto powstająca lista bohaterów związanych z naszym regionem, będąca podstawą pracy grup:

https://drive.google.com/file/d/1LeQQ8hpNEcFyC8YgzxnN-cCnp9i283IQ/view?usp=sharing


"Nasi wikiBohaterowie"  kolejność działania

 1. Zadanie należy wykonać indywidualnie lub w grupach z podziałem na role (Osoby: A i B)Rozdziel poniższe zadania pomiędzy Was.

2. Wejdź na stronę: https://koperlo.blogspot.com/ (gratulacje! to już zrobione :). Zapoznaj się z poniższą Instrukcją (Osoby: A i B).

3. Otwórz LINK (Osoby: A i B). Wybierz interesującą Cię postać (Osoba A).

4. Wybór postaci. Czym się kierować? Subiektywnym wyborem (np. postać pochodzi z Twojej miejscowości, ma takie samo nazwisko etc.), ale też ilością dostępnych informacji w bazie danych (dostępnej pod linkiem); liczbą źródeł książkowych i linków prezentowanych w bazie danych. 

5. (Osoby: A i B): Sprawdź co o Twojej postaci "mówi" Internet (najlepiej zrobić to wyszukując jednocześnie imię, nazwisko i rok urodzenia lub miejscowość pochodzenia) i inne źródła. 

a) czy nie ma ona już biogramu w Wikipedii? (To jest ważne, żeby nie dublować czyjejś pracy; jeśli nie, to możesz działać!) 

b) Czy są dostępne jakieś dodatkowe informacje w Internecie, np. biogram na stronie Elektronicznego Słownika biograficznego Ziemi Cieszyńskiej (https://katalog-slownik.kc-cieszyn.pl/), dane na temat pochówku w serwisach Grobonet (wyszukaj w google nazwisko, imię + Grobonet); czy innych witrynach: gminy, lokalnej straży pożarnej, rodzinnej platformie genealogicznej etc.;  Wielu z  bohaterów doczekało się już jednego lub kilku biogramów dostępnych w wydawnictwach drukowanych oraz internecie. Dotyczy to w szczególności:

c) Dla ambitnych: 

  • Może uda ci się sprawdzić, czy postać została opisana w literaturze w formie papierowej? Ułatwienie: niektóre miasta i gminy wydają publikacje papierowe w wersji on-line. Możesz przeszukać pdf-y wpisując np. interesujące Cię nazwisko. W sieci dostępne są m.in. publikacje o Skoczowie (http://www.halinaszotek.ox.pl/ksiazki-do-pobrania/zasluzyli-na-nasza-pamiec).
  • Może uda Ci się ją odnaleźć w bazach danych Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie. Chodzi o bazę elektroniczną: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_bazy_personalne/ (najlepiej szukać pod nazwiskiem i rokiem/ miejscowością urodzenia); a także "papierową" (ta jest znacznie bogatsza, ale też trudniejsza do przeszukania:

6. (Osoba A): Streść wyszukany w bazie danych biogram bohatera do ok. dziesięciu najważniejszych zdań/informacji. Jeżeli jesteś w stanie, to poszerz go o dane zdobyte z innych źródeł, np. Internetu, publikacji książkowych etc. Ważne - podkreśl, że brał (lub prawdopodobnie brał) udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku (ew. wojnie ukrińsko-polskiej w 1919 roku).

Przydatne informacje: 

- skróty (wiele słowników operuje nimi, by zmniejszyć rozmiar artykułów), oto kilka popularnych:

PWŚl. – Policja Województwa Śląskiego 

MN – Medal Niepodległości, 

BKZ – Brązowy Krzyż Zasługi, 

MPzaW – Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921

MDzON – Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości

PKU  Powiatowa Komisja Uzupełnień


7. (Osoba A): Otwórz Wikipedię i znajdź biogram osoby o losach zbliżonych do Twojego bohatera (np. Fołtyna, Płonki, etc.). Kliknij EDYCJA. Teraz możesz dowolnie kopiować, zmieniać treść otwartego artykułu, wykorzystując go jako matrycę do stworzenia wiki biogramu twojego Bohatera. Uwaga: Możliwa jest w dwóch trybach: Edytora wizualnego i edycji kodu źródłowego. Oba są przydatne: 

Edytor Wizaualny - umożliwia wygodną pracę na tekście 

Edytor kodu źródłowego - umożliwia bezpieczne zapisanie biogramu w pliku tekstowym, np. w rozszerzeniu .doc; .odt

7.  (Osoba A): Połącz oba biogramy, np. wklej biogram Twojego bohatera do wybranego (zbliżonego tematycznie etc.) biogramu na Wikipedii, który wykorzystasz jako szablon, by w sposób łatwy i przyjemny nadać swojemu artykułowi najważniejsze cechy "wikiartykułu".

8. (Osoba A): Prześlij przygotowany przez siebie tekst partnerowi. Możesz to zrobić, np. zapisując Kod źródłowy w "pliku wordowskim". Opisz w kilku zadaniach co do tej pory zrobiłeś; czy znalazłeś jakieś "ekstra" (niewystępujące w baziedanych) informacje; szablonu, jakiej postaci użyłeś itd.

9. (Osoba B): Odbierz przesyłkę z biogramem od partnera. Skopiuj jej zawartość i wklej do dowolnego "wikiartykułu".

10. (Osoba B): Sprawdź i popraw treść główną artykułu. Czy jesteś w stanie "olinkować" jakieś elementy w tej sekcji? Czy możesz jeszcze np. zaznaczyć lub poprawić miejsce urodzenia/edukacji/kariery; jakąś instytucję, np. szkołę; oddział wojskowy.

11. (Osoba B): Edytuj szablon: "Żołnierz infobox", który znajduje się po prawej stronie.

12. (Osoba B): Zapisz poprawnie bibliografię, tj. źródła, z których czerpaliście informacje, np:

  • Borák Mečislav, Ofiary Zbrodni Katyńskiej z obszaru byłej Czechosłowacji, Opava 2011.
  • KróStefan, Kawalerowie Virtuti Militari związani ze Śląskiem Cieszyńskim, t.1, Cieszyn 2018.
  • Golec Józef , Bojda Stefania, Słownik biograficzny ziemi cieszyńskiej, t. 1, Cieszyn 1993; t. 2, Cieszyn 1995; t. 3, Cieszyn 1998; [t. 4] Suplement, Cieszyn 2014.
  • Zasłużyli na naszą pamięć, wybór i opracowanie Halina Szotek, Skoczów 2019 [możliwy również dostęp elektroniczny pod adresem: http://www.halinaszotek.ox.pl/media/upload/2019/11/13/Zasluzyli%20na%20pamiec%20-%20e-wydanie.pdf, ostatni dostęp 18.10.2020].

Dla ambitnych: dopisz poprawnie przypis do konkretnej informacji (np. informacja o miejscu spoczynku pochodzi ze strony Grobonet...)

13. (Osoba B): Edytuj Kategorie u dołu strony. Odpowiednio dobierz i "wstukaj" takie kategorie jak e wymienione poniżej. Zalecamy sprawdzić-przejrzeć wcześniej również np: Żołnierze Wojska PolskiegoOficerowie II RzeczypospolitejOficerowie II Rzeczypospolitej według stopni wojskowych‎; Żołnierze Legionów Polskich 1914–1918 (Austro-Węgry)Legiony Polskie 1914–1918 (Austro-Węgry)Polacy – wojskowi armii austriackiej‎; Członkowie polskich organizacji paramilitarnych 1908–1914Ludzie związani z Kresami Wschodnimi II Rzeczypospolitej‎; Wojna polsko-bolszewicka‎; Wojna polsko-ukraińska 1918–1919‎; Śląsk Cieszyński).

14. Wyślij pracę w formacie kodu źródłowego, tzn. przed kliknięciem ctrl+a (zaznacz wszystko) należy przełączyć na widok: "Edycja kodu źródłowego" i dopiero teraz zaznacz treść artykułu. Następnie skopiowaną treść przeklej do wiadomości, wysyłając pracę nauczycielowi (za pośrednictwem komunikatora Teams) itp. 









Popular posts from this blog

Pierwsza wojna światowa

    1915 , Kartka wydana w roku 1915 z jakiejś okazji Cesarza Franciszka Józefa. "Majątek i krew dla Cesarza Majątek i krew dla Ojczyzny" - tak brzmi napis na kartce. To tak jakby ludność wszystko co miała najcenniejszego zawierzyła swemu cesarzowi. Mała pomoc by się przydała. cesarz Franciszek Józef I wizytował Cieszyn (1851, 1880, 1890, 1906), w czasie trzech ostatnich wizyt sieddział na specjalnym tronie, który do dziś przechowywany jest w Kościele Jezusowym. zobaz więcej : broszura Cieszyn Mały Wiedeń https://www.archiwum.cieszyn.pl/?p=categoriesShow&iCategory=12 historia polskiego szkolnictwa w Cieszynie: http://sp1cieszyn.edu.pl/strona/historia-polskiego-szkolnictwa-powszechnego-w-cieszynie Matka ośmiorga dzieci opuszcza męża i przenosi się do Warszawy, by pisać poezję. Autorka bajki "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" chorą córkę zamyka w szpitalu psychiatrycznym. Pochylająca się nad losem dzieci społeczniczka oddaje obcym ludziom własnego wnuka......

Klasa 5

Punktacja: 36 6 35 5+ 32 5 30 4+ 27 4 23 3+ 18 3 15 2+ 11 2 9 1+' klasa 5 punktacja Zadanie / max. liczba punktów do zdobycia 1 / 6 2 / 4 3 / 9 (w tym 2 pkt. na 6, niewliczane do punktacji) 4 / 4 (i ew. 2 pkt. ekstra ZA humor - niewliczane do punktacji na 5,6 etc. - w końcu humoru nie można wymagać od nikogo :) 5 14 (w tym 3 pkt. na 6, niewliczane do punktacji) razem 37 ale (jeśli dobrze pamiętam) przyjąłem, że 6 jest możliwa od 36 pkt zadanie I: BC ca AC Sprawdzian I: 490 p.n.e.- bitwa pod Maratonem, I wojna Greków z Persami 753 p.n.e. - legendarne założenie Rzymu 44 p.n.e. - śmierć Juliusza Cezara 1 rok n.e. - narodziny Jezusa Tabela: A (wersja podstawowa, na Bdb);  B (wersja rozszerzona o wyjaśnienia) Powyżej dwie tabele. Wykazy zawierają skrót wymaganych informacji.  Zastrzeżenie:  Kolorem czerwonym  oznaczono elementy, których znajomość może pomóc w uzyskaniu oceny  bardzo dob...

Klasa 6

Przygotowując się do lekcji, sprawdzianu, itd. możemy wykorzystać m.in. treści przygotowane przez Wiesława Zdziabka (zob.:  https://www.e-historia.com.pl/szkola-podstawowa-notatki-z-historii.html  i pod poniższymi linkami ) .  KLASA 6 R. I: Europa i świat - XVI w. 1. 1. PRZYCZYNY I PRZEBIEG WIELKICH ODKRYĆ GEOGRAFICZNYCH 1. 2. SKUTKI ODKRYĆ GEOGRAFICZNYCH 1. 3. ODRODZENIE 1. 4. SZTUKA RENESANSU 1. 5. REFORMACJA 1. 6. KONTRREFORMACJA I REFORMA WEWNĘTRZNA KOŚCIOŁA R. II 2. 1. DEMOKRACJA SZLACHECKA W POLSCE 2. 2. FOLWARK PAŃSZCZYŹNIANY 2. 3. POLSKA ZA PANOWANIA OSTATNICH JAGIELLONÓW 2. 4. RENESANS W POLSCE 2. 5. UNIA LUBELSKA I POCZĄTKI RZECZYPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW 2. 6. REFORMACJA W POLSCE 2. 7. POLSKA MONARCHIĄ ELEKCYJNĄ R. III 3. 1. WOJNY Z ROSJĄ 3. 2. WOJNY POLSKO-SZWEDZKIE W PIERWSZEJ POŁOWIE XVII W. 3. 3. POWSTANIA KOZACKIE NA UKRAINIE 3. 4. POTOP SZWEDZKI 3. 5. WOJNY POLSKO-TURECKIE 3. 6. KRYZYS WEWNĘTRZNY RZECZYPOSPOLITEJ 3. 7. BAROK W EUROPIE I W POLSCE R. IV 4. ...