Skip to main content

Projekty w których biorą udział uczniowie naszego Liceum:

Źródła SCI - Pamiętniki

 



  • wydarzenia XIX i XX wiek wytworzyły masę dokumentów, gazet, itd. dostępnych on-line
    • Pamiętniki, dzienniki: istnieje wiele cennych pamiętników z tego okresu, np. autorstwa:
      • Andrzeja Cinciały, https://core.ac.uk/download/pdf/190383577.pdf
      • „Z pamiętnika wojennego ks. Karola Grycza, ewangelickiego proboszcza wojskowego w Krakowie“
        • Karol Grycz (1885-1959) urodził się w Śmiłowicach. Był duchownym ewangelicko-augsburskim. 
        • W czasie I wojny światowej ks. Grycz został zmobilizowany i pełnił posługę w szpitalach wojskowych i na I linii frontu. Dwukrotnie służył na froncie włoskim i dwukrotnie na froncie wschodnim przeciwko Rosjanom.
        • Jego wspomnienia napisane są niezwykle barwnie z zachowaniem dramaturgii tych tragicznych wydarzeń. 
        • Cały czas przewijają się tematyka Śląska Cieszyńskiego i jego mieszkańców, z którymi ksiądz utrzymuje kontakty i wśród których pełni posługę wojskową.
        • Już w listopadzie 1918 r. ks. Grycz zgłosił się do służby w odradzającym się Wojsku Polskim i rozkazem Dowództwa Okręgu Generalnego w Krakowie został mianowany kapelanem ewangelickim dla Śląskiego Okręgu Wojskowego w Cieszynie, jednocześnie pierwszym ewangelickim duchownym w Wojsku Polskim. Wziął także czynny udział w odpieraniu czeskiego ataku, który rozpoczął się 23 stycznia 1919 r. i niezwykle dokładnie opisuje przebieg tych wydarzeń. 
        • Ks. Grycz oddał ostatnią posługę m.in. wielu obrońcom Śląska Cieszyńskiego i Skoczowa m.in. por. Ferdynandowi Kotasowi (przy okazji  wykonał kilka zdjęć poległych dostępnych na stronach Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie).
        • Dzięki uprzejmości Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, które wydało w 2020 roku wspomnienia Ks. Karola Grycza, możemy znaleźć dokument on-line:pod adresem:
      • https://edw.wp.mil.pl/u/Z_pamietnika_wojennego_Karola_Grycza.pdf

Popular posts from this blog

Pierwsza wojna światowa

    1915 , Kartka wydana w roku 1915 z jakiejś okazji Cesarza Franciszka Józefa. "Majątek i krew dla Cesarza Majątek i krew dla Ojczyzny" - tak brzmi napis na kartce. To tak jakby ludność wszystko co miała najcenniejszego zawierzyła swemu cesarzowi. Mała pomoc by się przydała. cesarz Franciszek Józef I wizytował Cieszyn (1851, 1880, 1890, 1906), w czasie trzech ostatnich wizyt sieddział na specjalnym tronie, który do dziś przechowywany jest w Kościele Jezusowym. zobaz więcej : broszura Cieszyn Mały Wiedeń https://www.archiwum.cieszyn.pl/?p=categoriesShow&iCategory=12 historia polskiego szkolnictwa w Cieszynie: http://sp1cieszyn.edu.pl/strona/historia-polskiego-szkolnictwa-powszechnego-w-cieszynie Matka ośmiorga dzieci opuszcza męża i przenosi się do Warszawy, by pisać poezję. Autorka bajki "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" chorą córkę zamyka w szpitalu psychiatrycznym. Pochylająca się nad losem dzieci społeczniczka oddaje obcym ludziom własnego wnuka......

Klasa 5

Punktacja: 36 6 35 5+ 32 5 30 4+ 27 4 23 3+ 18 3 15 2+ 11 2 9 1+' klasa 5 punktacja Zadanie / max. liczba punktów do zdobycia 1 / 6 2 / 4 3 / 9 (w tym 2 pkt. na 6, niewliczane do punktacji) 4 / 4 (i ew. 2 pkt. ekstra ZA humor - niewliczane do punktacji na 5,6 etc. - w końcu humoru nie można wymagać od nikogo :) 5 14 (w tym 3 pkt. na 6, niewliczane do punktacji) razem 37 ale (jeśli dobrze pamiętam) przyjąłem, że 6 jest możliwa od 36 pkt zadanie I: BC ca AC Sprawdzian I: 490 p.n.e.- bitwa pod Maratonem, I wojna Greków z Persami 753 p.n.e. - legendarne założenie Rzymu 44 p.n.e. - śmierć Juliusza Cezara 1 rok n.e. - narodziny Jezusa Tabela: A (wersja podstawowa, na Bdb);  B (wersja rozszerzona o wyjaśnienia) Powyżej dwie tabele. Wykazy zawierają skrót wymaganych informacji.  Zastrzeżenie:  Kolorem czerwonym  oznaczono elementy, których znajomość może pomóc w uzyskaniu oceny  bardzo dob...

Klasa 6

Przygotowując się do lekcji, sprawdzianu, itd. możemy wykorzystać m.in. treści przygotowane przez Wiesława Zdziabka (zob.:  https://www.e-historia.com.pl/szkola-podstawowa-notatki-z-historii.html  i pod poniższymi linkami ) .  KLASA 6 R. I: Europa i świat - XVI w. 1. 1. PRZYCZYNY I PRZEBIEG WIELKICH ODKRYĆ GEOGRAFICZNYCH 1. 2. SKUTKI ODKRYĆ GEOGRAFICZNYCH 1. 3. ODRODZENIE 1. 4. SZTUKA RENESANSU 1. 5. REFORMACJA 1. 6. KONTRREFORMACJA I REFORMA WEWNĘTRZNA KOŚCIOŁA R. II 2. 1. DEMOKRACJA SZLACHECKA W POLSCE 2. 2. FOLWARK PAŃSZCZYŹNIANY 2. 3. POLSKA ZA PANOWANIA OSTATNICH JAGIELLONÓW 2. 4. RENESANS W POLSCE 2. 5. UNIA LUBELSKA I POCZĄTKI RZECZYPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW 2. 6. REFORMACJA W POLSCE 2. 7. POLSKA MONARCHIĄ ELEKCYJNĄ R. III 3. 1. WOJNY Z ROSJĄ 3. 2. WOJNY POLSKO-SZWEDZKIE W PIERWSZEJ POŁOWIE XVII W. 3. 3. POWSTANIA KOZACKIE NA UKRAINIE 3. 4. POTOP SZWEDZKI 3. 5. WOJNY POLSKO-TURECKIE 3. 6. KRYZYS WEWNĘTRZNY RZECZYPOSPOLITEJ 3. 7. BAROK W EUROPIE I W POLSCE R. IV 4. ...