Skip to main content

Projekty w których biorą udział uczniowie naszego Liceum:

Źródła SCI - Pamiętniki

 



  • wydarzenia XIX i XX wiek wytworzyły masę dokumentów, gazet, itd. dostępnych on-line
    • Pamiętniki, dzienniki: istnieje wiele cennych pamiętników z tego okresu, np. autorstwa:
      • Andrzeja Cinciały, https://core.ac.uk/download/pdf/190383577.pdf
      • „Z pamiętnika wojennego ks. Karola Grycza, ewangelickiego proboszcza wojskowego w Krakowie“
        • Karol Grycz (1885-1959) urodził się w Śmiłowicach. Był duchownym ewangelicko-augsburskim. 
        • W czasie I wojny światowej ks. Grycz został zmobilizowany i pełnił posługę w szpitalach wojskowych i na I linii frontu. Dwukrotnie służył na froncie włoskim i dwukrotnie na froncie wschodnim przeciwko Rosjanom.
        • Jego wspomnienia napisane są niezwykle barwnie z zachowaniem dramaturgii tych tragicznych wydarzeń. 
        • Cały czas przewijają się tematyka Śląska Cieszyńskiego i jego mieszkańców, z którymi ksiądz utrzymuje kontakty i wśród których pełni posługę wojskową.
        • Już w listopadzie 1918 r. ks. Grycz zgłosił się do służby w odradzającym się Wojsku Polskim i rozkazem Dowództwa Okręgu Generalnego w Krakowie został mianowany kapelanem ewangelickim dla Śląskiego Okręgu Wojskowego w Cieszynie, jednocześnie pierwszym ewangelickim duchownym w Wojsku Polskim. Wziął także czynny udział w odpieraniu czeskiego ataku, który rozpoczął się 23 stycznia 1919 r. i niezwykle dokładnie opisuje przebieg tych wydarzeń. 
        • Ks. Grycz oddał ostatnią posługę m.in. wielu obrońcom Śląska Cieszyńskiego i Skoczowa m.in. por. Ferdynandowi Kotasowi (przy okazji  wykonał kilka zdjęć poległych dostępnych na stronach Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie).
        • Dzięki uprzejmości Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, które wydało w 2020 roku wspomnienia Ks. Karola Grycza, możemy znaleźć dokument on-line:pod adresem:
      • https://edw.wp.mil.pl/u/Z_pamietnika_wojennego_Karola_Grycza.pdf

Popular posts from this blog

Pierwsza wojna światowa

Tutaj moje info o osobach, które walczyły 20 lat wcześniej na I wojnie: https://ojcowskidom.blogspot.com/2021/11/na-frontach-i-wojny-swiatowej.html Możemy szacować, iż żałobę z powodu śmierci domownika przeżywano wówczas, w co czwartym domu w Brennej i Górkach. Rodzin w Brennej i Górkach, które straciły bliskich na I wojnie było przeszło sto. Na I wojnie zginął przynajmniej co 20 mężczyzna z naszych wiosek, podczas gdy ranny mógł zostać nawet co czwarty lub piąty. Jeśli odejmiemy osoby niepełnoletnie i seniorów oraz inwalidów etc. i policzymy jedynie mężczyzn objętych poborem, wówczas liczby te wzrosną ok. dwukrotnie (!). Z rachunku tego wynika, iż tylko co drugi mężczyzna powołany na front I wojny światowej wrócił z niej cały i względnie zdrowy. Co będzie na sprawdzianie? Kilka (7) najważniejszych dat rocznych Wybuch wojny Rewolucje w Rosji Przystąpienie USA do wojny Uporządkuj chronologię wydarzeń , spośród wymienionych 3 wydarzeń wskaż pierwsze i ostatnie.  Uporządkuj państwa ; po k

Klasa 5

Klasa 5 R. I 1. 1. POCZĄTKI LUDZKOŚCI 1. 2. CYWILIZACJE MEZOPOTAMII 1. 3. STAROŻYTNY EGIPT 1. 4. STAROŻYTNY IZRAEL 1. 5. CYWILIZACJE INDII I CHIN 1. 6. NARODZINY I ROZWÓJ PISMA R. II 2. 1. ATENY I SPARTA 2. 2. WOJNY PERSKIE 2. 3. WIERZENIA RELIGIJNE STAROŻYTNYCH GREKÓW 2. 4. KULTURA STAROŻYTNYCH GREKÓW 2. 5. PODBOJE ALEKSANDRA WIELKIEGO R. III 3. 1. USTRÓJ POLITYCZNY STAROŻYTNEGO RZYMU 3. 2. POWSTANIE I UPADEK IMPERIUM RZYMSKIEGO 3. 3. KULTURA UMYSŁOWA I RELIGIA STAROŻYTNEGO RZYMU 3. 4. SZTUKA STAROŻYTNEGO RZYMU 3. 5. NARODZINY CHRZEŚCIJAŃSTWA R. IV 4. 1. BIZANCJUM 4. 2. NARODZINY ISLAMU 4. 3. NA GRUZACH CESARSTWA ZACHODNIEGO 4. 4. WALKA O WŁADZĘ NA ŚWIATEM CHRZEŚCIJAŃSKIM 4. 5. DZIEJE WYPRAW KRZYŻOWYCH R. V 5. 1. SPOŁECZEŃSTWO FEUDALNE 5. 2. STAN RYCERSKI 5. 3. MIESZCZANIE I CHŁOPI 5. 4. KOŚCIÓŁ W ŚREDNIOWIECZU 5. 5. SZTUKA ŚREDNIOWIECZNA R. VI 6. 1. PRADZIEJE ZIEM POLSKICH 6. 2. POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO 6. 3. POLSKA POD PANOWANIEM BOLESŁAWA CHROBREGO 6. 4. KRYZYS PAŃSTWA PIERWSZYCH

Europa i świat doby Oświecenia

Na naszych zajęciach (wspólnie i/lub samodzielnie): 5. 1. Przemiany gospodarcze i społeczne w XVIII wieku 5. 2. Oświecenie 5. 3. Absolutyzm oświecony 5. 4. Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych 5. 5. Wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej 5. 6. Francja republiką - przemiany polityczne we Francji w latach 1973-1799     https://www.youtube.com/watch?v=zxYrqV1rFIA&ab_channel=By%C5%82osobie...%28HelloMaestro%29 7:27 Ziemniak i rozbiór Polski, Katarzyna Wielka, Maria Teresa "Byl Sobie Czlowiek" - Świat przyspiesza- Wynalazki, zmiany społeczno-gospodarcze i polityczne XIX wieku, m.in. Wiosna Ludów https://www.youtube.com/watch?v=vLqbldp2OPc&list=PLyJ5tp6WmjKj-lHgWpsK4-xqnpEDoezbi&index=23&ab_channel=FranciszekF1 5. 1. Jesteśmy drugą Anglią. Czego Goethe szuka na Śląsku? a) Muzy b) elfów c) zachodnich technologii Świat idzie naprzód, czyli Geothe na Śląsku, a my stajemy się drugą Anglią.   Porównaj wiersz Goethego w tłumaczeniu Szymborskiej:  https://wiersze.an