Skip to main content

Projekty w których biorą udział uczniowie naszego Liceum:

Scenariusz zajęć - Koniec średniowiecza

Gra
 

Temat: Krucjaty (do Ziemi Świętej) i ich skutki.





Scenariusz lekcji

Temat lekcji:
Uwarunkowania wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej oraz ich skutki

Poziom:
Liceum Ogólnokształcące, klasa I

Czas trwania:
45 +20  minut

  • Cele lekcji (w języku ucznia):
  • Uczeń:
  • wie, czym były wyprawy krzyżowe i kiedy się odbywały,
  • potrafi wskazać przyczyny (religijne, polityczne, społeczne i ekonomiczne) krucjat,
  • potrafi wskazać ich skutki dla Europy i Bliskiego Wschodu,
  • umie pracować z tekstem źródłowym i mapą historyczną.

  • Metody i formy pracy:
  • rozmowa kierowana
  • analiza mapy
  • praca w grupach (burza mózgów, karta pracy)
  • mini-podsumowanie ustne (techniką „jedno zdanie na koniec”)

  • Środki dydaktyczne:
  • podręcznik, mapa średniowiecznego świata (Europa i Bliski Wschód)
  • karta pracy z tabelą: „Przyczyny i skutki wypraw krzyżowych”
  • tekst źródłowy (fragment kazania papieża Urbana II z 1095 r. i opisu zdobycia Jerozolimy)
  • prezentacja multimedialna (opcjonalnie)

  • Przebieg lekcji:
  • 1. Czynności organizacyjne (2 min):
    • Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności.
    • Zapisanie tematu na tablicy.
  • 2. Wprowadzenie do tematu (5 min):
    • Krótkie przypomnienie pojęcia „Ziemia Święta” i sytuacji religijnej w średniowieczu.
    • Pokazanie mapy i lokalizacja Jerozolimy.
  • 3. Wyjaśnienie przyczyn wypraw krzyżowych (10 min):
    • (ewentualnie analizua fragmentu kazania Urbana II z 1095 r.)
    • Jakie argumenty podawał papież?
    • Uczniowie wypełniają pierwszą kolumnę tabeli: „Przyczyny wypraw krzyżowych” 
    • Dopowiedzenie przez nauczyciela (slajd lub notatka na tablicy).
  • 4. Omówienie przebiegu i skutków krucjat (15 min): 
  • rozwiązywanie karty pracy 
    • Krótkie przypomnienie/przedstawienie kolejnych wypraw (I–IV) – forma opowieści nauczyciela z mapą.
    • Wypełniają drugą kolumnę tabeli: „Skutki wypraw krzyżowych” – podział na Europę i świat muzułmański.
    • Omówienie na forum klasy: skutki polityczne, religijne, społeczne, gospodarcze i kulturowe.
  • 5. Podsumowanie (10 min):
    • Uczniowie odpowiadają na pytania:
    • a) Dlaczego doszło do krucjat?
    • b) Jakie były ich najważniejsze konsekwencje?
    • Nauczyciel porządkuje informacje na tablicy.
    • Krótkie ćwiczenie końcowe: każdy uczeń pisze na karteczce jedno zdanie, które według niego najlepiej podsumowuje temat lekcji.
    • Chętni czytają swoje zdania.
  • 6. Zadanie domowe (2 min):
    • Wybierz jeden ze skutków krucjat i przedstaw go w formie krótkiej notatki (maks. 5 zdań), uwzględniając jego znaczenie dla Europy.
  • Lub (dla chętnych):
    • Przygotuj mini-sąd "Bohater popkultury, ale czy na pewno bohater i wzór cnót: Ryszard Lwie Serce i Saladyn - postacie do wyboru".





Scenariusz – Kościół w średniowieczu
  • Czas trwania: 20 minut
  • Poziom: Liceum Ogólnokształcące, klasa I
  • Forma: Lekcja skrócona / pokazowa / podsumowująca
  • Cele lekcji (w języku ucznia):
  • Uczeń:
    • rozumie rolę Kościoła w średniowieczu i jego przemiany od XI w.,
    • potrafi wymienić przykłady zakonów żebraczych i ich zadania,
    • zna pojęcie herezji (na przykładzie albigensów),
    • potrafi wyjaśnić, na czym polegał kryzys papiestwa w późnym średniowieczu.
  • Metody i formy pracy:
    • mini-wykład nauczyciela z elementami rozmowy kierowanej,
    • praca z osią czasu / prostym schematem,
    • praca w parach (minianaliza pojęć).
  • Środki dydaktyczne:
    • karta pracy z kluczowymi pojęciami (zakony, herezje, kryzys),
    • podręcznik, slajd.
  • Przebieg lekcji:
  • 1. Wprowadzenie (3 min)
  • Pytanie wprowadzające: Czy Kościół średniowieczny zawsze był silny i jednolity?
  • Krótkie nakreślenie tła od XI wieku – reforma gregoriańska, wzrost znaczenia papiestwa.
  • rola cystersów
  • 2. Rozwinięcie (12 min)
    • a) Zakony żebracze (4 min)
    • Dominikanie i franciszkanie – działalność kaznodziejska, życie w ubóstwie, walka z herezją.
    • Różnice między zakonami żebraczymi a dawnymi zakonami benedyktyńskimi.
    • b) Herezje – albigensi (3 min)
    • Kim byli albigensi (katarzy)?
    • Ich poglądy: dualizm, odrzucenie Kościoła, asceza.
    • Reakcja Kościoła: krucjata przeciwko albigensom, Inkwizycja.
    • c) Kryzys papiestwa (5 min)
    • Niewola awiniońska (1309–1377) – papieże zależni od królów Francji.
    • Wielka schizma zachodnia (1378–1417) – kilku papieży jednocześnie.
    • Osłabienie autorytetu Kościoła i przygotowanie gruntu pod reformację.
  • 3. Podsumowanie (4–5 min)
  • Uczniowie w parach przyporządkowują pojęcia do kategorii (siła Kościoła vs. słabość).
  • Pytanie końcowe: Co osłabiło jedność i autorytet Kościoła?
  • Wspólna odpowiedź i krótkie podsumowanie nauczyciela.
    • Zadanie domowe (opcjonalne):
  • Wybierz jedną z postaci: św. Franciszek, dominikanin, albigens, przeciwnik papieża – i napisz krótką wypowiedź (4–5 zdań), jak postrzegałby Kościół swoich czasów.





VII. Europa w okresie krucjat. Uczeń:
1)    wyjaśnia przyczyny rywalizacji papiestwa z cesarstwem o zwierzchnictwo nad średniowieczną Europą
2)    charakteryzuje uwarunkowania wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej oraz przedstawia ich skutki.

VIII. Gospodarcze i społeczne realia średniowiecznej Europy. Uczeń:
1)    charakteryzuje funkcjonowanie władzy, struktur społecznych i gospodarki w systemie feudalnym
2)    opisuje charakterystyczne przejawy ożywienia społeczno-gospodarczego w Europie XI-XIII w.

XI. Europa późnego średniowiecza. Uczeń:
1)    charakteryzuje przemiany społeczne i gospodarcze w Europie w późnym średniowieczu
2)    charakteryzuje następstwa upadku cesarstwa bizantyjskiego i ekspansji tureckiej dla Europy.

XIII. Kultura średniowiecza. Uczeń:
1)    wyjaśnia uniwersalny charakter kultury średniowiecza, wskazując na wyjątkową rolę chrześcijaństwa
2)    rozpoznaje dokonania okresu średniowiecza w dziedzinie kultury, z uwzględnieniem dorobku polskiego średniowiecza
3)    określa znaczenie chrześcijaństwa w obrządku łacińskim dla rozwoju kultury polskiej
4)    charakteryzuje sztukę romańską i gotycką.


VII. Europa w okresie krucjat

1) Przyczyny rywalizacji papiestwa z cesarstwem o zwierzchnictwo nad Europą:

  • Spór o inwestyturę – rywalizacja o mianowanie biskupów.

  • Dążenie papiestwa do niezależności od władzy świeckiej.

  • Teoria dwóch mieczy – koncepcja zwierzchnictwa duchowego i świeckiego.

  • Reforma gregoriańska – umocnienie roli papieża.

  • Ambicje cesarzy niemieckich do kontrolowania Kościoła.

  • Konflikt między władzą uniwersalną papieską a cesarską (idea uniwersalizmu).

  • Przykład: spór papieża Grzegorza VII z cesarzem Henrykiem IV.

2) Wyprawy krzyżowe – przyczyny i skutki:

  • Przyczyny: chęć odzyskania Ziemi Świętej, religijny zapał, motywy ekonomiczne i polityczne.

  • Zachęty ze strony papiestwa (odpusty, korzyści duchowe i materialne).

  • Udział rycerstwa, mieszczan i chłopów – różne motywacje.

  • Powstanie państw krzyżowych na Bliskim Wschodzie.

  • Pogorszenie stosunków z Bizancjum i światem islamu.

  • Rozwój kontaktów handlowych i kulturalnych ze Wschodem.

  • Wzrost prestiżu papiestwa i rozwój idei rycerskości.


VIII. Gospodarcze i społeczne realia średniowiecznej Europy

1) System feudalny – struktura i funkcjonowanie:

  • Monarchia patrymonialna – władza jako własność dziedziczna.

  • Hierarchia feudalna: senior – wasal – chłop.

  • Zasada lenna – nadawanie ziemi w zamian za służbę.

  • Gospodarka naturalna – produkcja na własne potrzeby.

  • Obowiązki chłopów: renta feudalna, daniny, pańszczyzna.

  • Znaczenie Kościoła jako wielkiego właściciela ziemskiego.

2) Ożywienie społeczno-gospodarcze XI–XIII w.:

  • Rozwój rolnictwa: trójpolówka, nowe narzędzia, zwiększenie areału.

  • Wzrost liczby ludności i rozwój miast.

  • Odrodzenie handlu dalekosiężnego (szlaki handlowe, jarmarki).

  • Powstanie cechów i gildii – organizacje zawodowe rzemieślników i kupców.

  • Wolności miejskie – lokacje miast na prawie niemieckim.

  • Rozwój szkolnictwa, zakonów i instytucji Kościoła.


XI. Europa późnego średniowiecza

1) Przemiany społeczne i gospodarcze:

  • Kryzysy demograficzne – epidemia dżumy (Czarna Śmierć).

  • Spadek liczby ludności, porzucanie ziemi, upadek produkcji.

  • Bunty chłopskie i miejskie – np. powstanie Wata Tylera w Anglii.

  • Zmiany w strukturze własności ziemi – emancypacja chłopów.

  • Rozwój pieniężnej formy gospodarki.

  • Umocnienie roli mieszczaństwa i początki kapitalizmu.

2) Następstwa upadku Bizancjum i ekspansji tureckiej:

  • 1453 r. – zdobycie Konstantynopola przez Turków osmańskich.

  • Koniec Cesarstwa Bizantyjskiego – zmiana układu sił w Europie.

  • Blokada szlaków handlowych ze Wschodem – impuls do odkryć geograficznych.

  • Migracja uczonych greckich do Włoch – wpływ na rozwój renesansu.

  • Zagrożenie dla Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.

  • Umocnienie pozycji imperium osmańskiego.


XIII. Kultura średniowiecza

1) Uniwersalny charakter kultury średniowiecza i rola chrześcijaństwa:

  • Jedność kulturowa oparta na religii chrześcijańskiej (obrządek łaciński).

  • Łacina jako język liturgii, nauki i dyplomacji.

  • Wspólna symbolika i wzorce w sztuce i piśmiennictwie.

  • Sieć klasztorów i katedr jako centra kultury i nauki.

  • Uniwersytety jako instytucje ponadnarodowe.

2) Osiągnięcia kultury średniowiecznej (z dorobkiem polskim):

  • Rozwój szkolnictwa, filozofii scholastycznej i teologii.

  • Powstanie uniwersytetów – m.in. Akademia Krakowska (1364).

  • Twórczość kronikarzy: Gall Anonim, Wincenty Kadłubek.

  • Zabytki architektury, malarstwa i rzeźby sakralnej.

  • Rozwój literatury religijnej i świeckiej.

3) Znaczenie chrześcijaństwa łacińskiego dla kultury polskiej:

  • Chrzest Polski (966) jako początek integracji z Zachodem.

  • Wprowadzenie łaciny i organizacji kościelnej.

  • Rozwój piśmiennictwa i instytucji kościelnych.

  • Kształtowanie kultury rycerskiej i chrześcijańskich wartości.

4) Sztuka romańska i gotycka – cechy:

  • Romańska: grube mury, małe okna, sklepienia kolebkowe, rotundy.

  • Gotycka: strzeliste wieże, sklepienia krzyżowo-żebrowe, witraże.

  • Styl romański – XI–XII w., gotycki – od połowy XII do XV w.

  • Przykłady w Polsce: Tum pod Łęczycą (romańska), katedra w Gnieźnie (gotycka).