Skip to main content

Projekty w których biorą udział uczniowie naszego Liceum:

Gra o tron.pl rozbicie dzielnicowe

  • Temat poprzedni: 5. "Książątka same w domu", czyli początek rozbicia dzielnicowego / GoT. s. 1 (Tytuł "podręcznikowy": Testament Bolesława Krzywoustego) 
  • Poniżej scenariusz lekcji licealnej (ok. 45 minut) nt. rozbicia dzielnicowego Polski. Treść nawiązuje do stylistyki „Gry o tron”, zgodna z wymaganiami podstawy programowej:

Temat lekcji: „Pechowe 13. stulecie, czyli jak Śląsk nie zjednoczył Polski...” / GoT. s. 2 (Tytuł "podręcznikowy": Polska dzielnicowa

Cele lekcji (uczeń potrafi):
– wyjaśnić przyczyny i skutki rozbicia dzielnicowego
– wymienić najważniejszych pretendentów do tronu krakowskiego i źródła sukcesu/porażki
– wyjaśnić wpływ najazdów zewnętrznych i kolonizacji na sytuację państwa
– wskazać rolę możnych i Kościoła w rozwoju kraju i ew. przezwyciężeniu rozbicia

Metody i formy pracy:
– pogadanka
– analiza tabeli i pracy z mapą
– element gry/inscenizacji (w parach)
– praca indywidualna - KARTA PRACY 


Przebieg lekcji:

  1. Wprowadzenie (5 min)
    – Nawiązanie do „Gry o tron”: walka o władzę, bezkrólewia, zdrady, sojusze.
    – Wspólne przypomnienie Testamentu Krzywoustego – zasady senioratu i pryncypatu.–
    –  Pytanie otwierające: „Jak zgodnie żyli synowie Krzywoustego i ich dzieci? Czy najstarszy z rodu faktycznie sprawował władzę seniora?”

  2. Rozwinięcie (25 min)

A. Tabela „Sezony walki o Kraków” (10 min)
– Uczniowie analizują tabelę (na ekranie lub kartach pracy).
– Nauczyciel krótko omawia kolejne „sezony” – władców i wydarzenia.
– Dyskusja: Kto miał dotej pory największą szansę na zjednoczenie Polski? Co ich pogrążyło?

B. Najazdy i osłabienie państwa (5 min)

  • – Przypomnienie zagrożeń:
    • Prusowie i sprowadzenie Krzyżaków (1226)
    • jedna z prób porozumienia - Gąsawa – ale śmierć Leszka Białego w zamachu (1227)
  • – Krótkie podsumowanie: chaos, wynikający z braku centralnej władzy.
  • Co może dać przewagę nad konkurentami? Kto sięgnie po Kraków i resztę ziem?
    • spryt i brutalność - Konrad Mazowiecki, niczym "chytra baba z Radomia" 
      • - chytry dwa razy traci! (oszukany przez Krzyżaków, którzy fałszują jego nadania i załatwiają ich zatwierdzenie u Cesarza i Papieża)
      • Konrad jest niepopularnym brutalem - wygnany z Krakowa (niemniej jest zdeterminowany gotów osobiście pobić na oczach dziecka swoją bratową!)
    • pracowitość, zaradność - Śląski etos - monarchie Henryków Śląskich
  • Podsumowanie, uczniowie uzupełniają wraz z nauczcycielem luki 
    • Karta pracy - ZADANIE nr 4; część (sezon) nr II.
    • II.  1.  - Leszek Biały  - 1227  - ..................... w Gąsawie
    • II.  2.  - Konrad Mazowiecki  - 1226  - Sprowadzenie K...............
    • II.  3  - Henryk Brodaty  - ok. 1230  - Opanowanie Krakowa, „Lux ex S..........”

C. Kolonizacja – gra w Księcia i osadników (10 min)

  • więcej słów o zmianach społecznych i gospodarczych, których prekursorem był Śląsk ("Lux ex Silesiae"), polacy "zakochują" się w prawie niemieckim; książęta prześcigają się w ściąganiu osadników (również z Niemiec)
  • nauczyciel pokazuje przykłady słów, które około 13. wieku przeszły z języka niemieckiego do polskiego (Ratusz, Burmistrz, Sołtys, czynsz, warsztat, lada....)
  • nauczyciel podaje przykład Krakowa (dla którego rozowju zasłużony był Henryk Brodaty) i Kościoła Mariackiego, który przez kilkaset lat był kościołem ludności niemieckiej
  • gra

– Uczniowie wcielają się w zasadźców, którzy – rekrutują osadników.
– Nauczyciel tłumaczy na tablicy różnice między lokacją na prawie polskim i niemieckim.
– Uczniowie notują cechy lokacji: umowa, sołtys, samorząd, czynsz.
– Przykład: Cieszyn, Złotoryja, Kraków – początki miejskiego życia.

  • czy wasza reklama zawierała małym druczkiem możliwość bycia spalonym...
  • grom z jasnego nieba:
    • Mongołowie/Tatarzy – bitwa pod Legnicą (1241)
    • Podsumowanie, uczniowie uzupełniają wraz z nauczcycielem luki 
      • Karta pracy - ZADANIE nr 4; część (sezon) nr II.
      • II.  4  - Henryk Pobożny  - 1241  - Bitwa pod ..................... ; T............   kładą kres nadziejom
  1. Podsumowanie i refleksja (5 min)
    – Kto w I. połowie XIII wieku był najbliżej zwycięstwa „gry o tron”, zajęcia Krakowa i zdobycia korony królewskiej? (Leszek Biały oraz Henryk Brodaty) 
    – Co miało wpływ na "grę o tron" i zaburzenie procesu zjednoczenia? Osobowość władców, ich przymioty; sojusze, działania Kościoła i możnych; decydujące okazały się jednak siły zewnętrzne — skrytobójcze zamachy i najazd Tatarów (Mongołów)
    – podsumowanie po cztery "zalety" i "wady" rozbicia dzielnicowego


Materiały pomocnicze:
– Tabela „Sezony walki o Kraków” (dla uczniów)

- tabela słów pochodzenia niemieckiego
– Mapa ziem polskich w XIII w.
– tabela lokacji na prawie niemieckim

  
https://www.youtube.com/watch?v=s7L2PVdrb_8&ab_channel=GameofThrones


             
    

C. Kolonizacja – gra w Księcia i osadników (7 min)
– Uczniowie wcielają się w zasadźców, którzy – rekrutują osadników.
– Nauczyciel tłumaczy na tablicy różnice między lokacją na prawie polskim i niemieckim.
– Uczniowie notują cechy lokacji: umowa, sołtys, samorząd, czynsz.
– Przykład: Cieszyn, Złotoryja, Kraków – początki miejskiego życia.

  • czy wasza reklama zawierała małym druczkiem możliwość bycia spalonym...


    
Będzie dość dużo pracy z mapą, wzorowaną na poniższych grafikach:
Kadry pochodzą z filmu: https://youtu.be/TqTRSOwh8Aw?t=260
Film: Mongołowie vs Henry of Silesia (0-5 minuty) https://youtu.be/cW-DIAtbuHo

Notatka tradycyjna (gdyby uczniowie chcieli uporządkować treść lekcji przed sprawdzianem)


1. Pogłębienie rozbicia dzielnicowego
a. objęcie tronu krakowskiego w 1177 r. przez Kazimierza Sprawiedliwego było złamaniem zasady senioratu
b. zabójstwo Leszka Białego w Gąsawie w 1227 r. i upadek zasady pryncypatu po jego śmierci
c. próba zahamowania rozbici dzielnicowego przez Henryka Brodatego
– na początku XIII w. nastąpił szybki rozwój gospodarczy Śląska
– Henryk Brodaty podporządkował sobie kilka księstw i opanował Kraków
2. Sytuacja międzynarodowa Polski w czasie rozbicia dzielnicowego
a. najazdy pogańskich Prusów na Mazowsze
b. sprowadzenie zakonu krzyżackiego do Polski przez Konrada Mazowieckiego – 1226 r.
– zadaniem Krzyżaków była walka z Prusami
– Konrad nadał Krzyżakom ziemię chełmińską
– Krzyżacy w ciągu kilkudziesięciu lat podbili Prusów i utworzyli państwo zakonne
c. najazd Mongołów na Polskę – 1241 r.
– Mongołowie spustoszyli południowo-wschodnią Polskę
– w bitwie pod Legnicą poległ książę Henryk Pobożny – 1241 r
.;
– klęska przekreśliła szanse na zjednoczenie Polski przez władców śląskich; nastąpił podział Śląska na wiele małych księstw,
3. Wzrost znaczenia możnych
a. nadawanie przez władców ziemi możnym, rycerstwu i duchowieństwu
b. nadawanie immunitetu – przywilej zwalniający poddanych z ciężarów prawa książęcego
4. Akcja osadnicza na wsi w XIII i XIV w.
a. osadnictwo na prawie polskim – wolni goście
b. lokacje wsi – kolonizacja na prawie niemieckim
– umowa lokacyjna
–  zasadźca – osoba rekrutująca osadników na zlecenie pana feudalnego
– silna pozycja sołtysa we wsi
c. uprawnienia osadników na prawie niemieckim
– przydział ziemi – na ogół jeden łan (17-25 ha)
– okres wolnizny –  kilkuletnie zwolnienie od świadczeń feudalnych
– samorząd z sołtysem na czele
– działalność ławy wiejskiej jako sądu wiejskiego
d. ściśle ustalona wysokość  renty feudalnej w formie głównie czynszu

4. Kolonizacja miejska na prawie niemieckim
a. podgrodzia jako zalążki miast średniowiecznych
b. lokacja miast na prawie niemieckim
– magdeburskim
– lubeckim
– chełmińskim
c. Pierwsze lokacje miejskie na ziemiach polskich:
– na Śląsku: Złotoryja (1211), 
Lwówek Śląski (1217 r.), Cieszyn (pocz. XIII w.)
– w Wielkopolsce – Poznań – 1253 r.
– w Małopolsce – Kraków – 1257 r.
d. pozycja wójta w miastach – reprezentowali pana feudalnego
e. dążenie mieszczan do uniezależnienia się – wykupywanie wójtostw
– rada miejsca
– burmistrz

Materiały dodatkowe

 









  • WIT STWOSZ (Veit Stoss) Urodzony w Norymberdze ok. 1447–1533.
    • Osiedlił się w Krakowie, gdzie stworzył ołtarz główny w Kościele Mariackim (1477–1489) – jeden z największych gotyckich ołtarzy Europy.
    • Posługiwał się językiem niemieckim i tworzył w stylu niderlandzko-niemieckim.
    • Jego dzieło jest symbolem splotu kultury polskiej i niemieckiej w miejskim, mieszczańskim Krakowie XV wieku.
  • Kościół Mariacki i język niemiecki
    • Od XIII wieku istniała osobna parafia niemiecka.
    • Kazania po niemiecku głoszono aż do początku XIX wieku – ostatnie wzmianki ok. 1810 r..
    • Był to główny ośrodek religijny niemieckojęzycznych mieszczan Krakowa.
  • Podsumowanie:
    • W XIII wieku wielu mieszczan mówiło po niemiecku, zwłaszcza na Śląsku i Pomorzu.
    • Wpływy językowe, kulturowe i prawne były trwałe i głębokie – widoczne do dziś w toponimii, architekturze i prawie miejskim.
    • Kolonizacja niemiecka miała ogromne znaczenie dla urbanizacji, gospodarki i rozwoju rzemiosła w Polsce.