Sprawdzian obejmuje w przybliżeniu następujące rozdziały i tematy "podręcznikowe": R. 4 i 5 (wybrane zagadnienia)
R. 4:
- CESARSTWO BIZANTYJSKIE
- EUROPA ZACHODNIA PO UPADKU CESARSTWA ZACHODNIEGO
- PAŃSTWO FRANKÓW ZA KAROLA WIELKIEGO
- EUROPA ZACHODNIA W CZASACH OTTONÓW
- SŁOWIANIE I ICH PIERWSZE PAŃSTWA
R. 5:
- Prahistoria ziem polskich
- Początki państwa polskiego
- Polska pod panowaniem Bolesława Chrobrego
- W praktyce zaliczają się do tego też mini-tematy, które omówiliśmy na marginesie powyższych:
- I. Kolejne fale barbarzyńców zalewają Europę (i budują państwa):
- A) Germanie niszczą Rzym i budują nową Europę na jego ruinach
- B) Awarowie i Słowianie ich przybycie do Europy Środkowej Słowianie-podbój Europy i rozproszenie (Serbowie i Chorwaci, zaginiona "Biała Chorwacja"; pierwsze Państwo - Samona),
- C) Wikingowie i Węgrzy (Arabów pomijamy :)
- Co w powyższych zagadnieniach jest ważne?
- Powinniśmy nt. każdego zagadnienia wymienić 3 najważniejsze fakty/zdarzenia (patrz proponowana niżej tabelka) i 3 ciekawostki.
- Ogólny ogląd sytuacji na bazie podsumowania w podręczniku i poniżej
- II. Pradzieje i początki Polski (w trzech zdaniach opisz dane zjawisko, podając maksymalnie dużo szczegułów, np. dat, nazwisk, nazw), na podstawie zeszytu (ew. linku: https://koperlo.blogspot.com/2022/05/klasa-i-sredniowiecze-pl-piastowie-m.html)
- II. prehistoria ziem polskich:
- Celtowie i Germanie na Śląsku Cieszyńskim
- Wielkie Morawy i Gołęszyce
- Polska VIII-IX wiek:
- Plemiona słowiańskie wg Geografa Bawarskiego, wymień przynajmniej 5 ( podpowiedź: wiele z nich miało siedziby na Śląsku) i datę powstania dokumentu
- Piastowie- 3 hipotezy pochodzenia
- Państwo Piastów, kiedy powstało i gdzie, skąd miało pieniądze na rozwój, 3 główne grody
- Mieszko I
- Chrzest? daty- jakie rozważamy? (podaj m.in. 2 z 3); czemu przyjęto, co wiemy, a co nie?
- Podboje Mieszka i jego przodków, jak zbudowali państwo? Jakie regiony podbili? (trzy regiony) Kto był ich głównym wrogiem a kto sojsznikiem? (trzy państwa)
- Dagome iudex, czemu ważne? co mówi? co wiemy?
- Bolesław Chrobry
- 7 "wielkich" cech, wypisz krótko 6 powodów dla któych możemy go nazywać wielkim; lub opisz szerzej 3 z nich, argumentując dlaczego
- św. Wojciech - życie i znaczenie w historii polski
- Zjazd Gnieźnieniski - przyczyny i przebieg
- Wojny, podboje - wymień 4 krainy podbite na dłuższy czas przez Chrobrego i 2 kraje z któymi toczył zacięte wojny, prowadząc na ich teren inwazje
- Z Czego należy się przygotować?
- z zeszytu - to podstawa
- Obszerne notatki w linkach poniżej (Rozwinięcie niektórych zagadnień)
- IV: Wczesne średniowiecze
- V.1: Średniowiecze PL: Co było przed Polską
- V.1: Średniowiecze PL: Piastowie
- poniżej dam jeszcze wskazówki
- Wykaz zagadnień / propozycji pytań:
- (dla ułatwienia poniżej podano kolejność prawidłową)
- Wydarzenia "podręcznikowe":
- detronizacja ostatniego cesarza Rzymu (Romulusa); Chrzest Chlodwiga i powstanie Paryża; panowanie Justyniana Wielkiego, podbój przez Bizancjum państwa Wandalów w Afryce i Gotów w Hiszpanii i Italii;
- panowanie Justyniana Wielkiego, przybycie Awarów i Słowian nad Dunaj; I. znane państwo Słowiańskie (państwo Samona nad Dunajem)
- misja Mahometa ; bitwa pod Poitiers ; zdobycie Konstantynopola przez Turków
- Koronacja Karola I na Cesarza; Traktat w Verdun; misja Cyryla i Metodego ;
- bitwa nad rzeką Lech; koronacja cesarska Ottona I; schizma wschodnia
- rządy nad Frankami: Merowingów (Chlodwiga), Karolingów (Pepina Krótkiego, Karola I Wielkiego)
- życie i rządy:
- a) Justynian, Karol Wielki, Otton III
- b) Piastowie: Piast, Siemowit, Lestek, Siemomysł, Mieszko I.
- c) Dobrawa, Bolesaław Chrobry, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel
- Przyjęcie chrztu przez władców: Wielkie Morawy (kilkukrotnie, ok.820-860), Czechów (831), Bułgarów (866), Polaków (966), Rusinów (988) - dokładnych dat nie trzeba pamiętać
- pierwsze najazdy barbarzyńskich ludów na "cywilizowaną" Europę:
- (tu podano je parami, gdyż odbywały się "niemal" równocześnie)
- Germańskich Wandalów i Gotów oraz Hunów (V w.), Słowian i Awarów (VI w.); Bułgarów i Arabów (VII w.); Wikingów i Węgrów (IX-X w.)
- osiedlenie na Śląsku Cieszyńskim:
- Celtowie=Kotynowie (I w. p.n.e.-I w n.e.); Germanie=Wandale (I-II w. n.e.?), Słowianie, m.in. Gołęszyce (IX-X w.; wcześniej być może np. Biali Chorwaci - kwestia dyskusyjna)
- przynależność Śląska Cieszyńskiego do:
- Wielkich Moraw, Polski,
- podbój (pierwsze przyłączenie) przez Polskę:
- Mazowsza / Pomorza (Wolin) / Śląska (w tym Cieszyńskiego) / Moraw i Słowacji / Grodów Czerwieńskich
II. Zaznacz: "Prawda lub fałsz" na podstawie:
- Podsumowanie rozdziału IV: Początki średniowiecza
- "Cesarstwo bizantyjskie
- 1. Cesarstwo wschodniorzymskie (bizantyjskie) ze stolicą w Konstantynopolu przetrwało okres wędrówek ludów, a po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego stało się jedynym spadkobiercą starożytnego Rzymu.
- 2. Bizancjum, czyli cesarstwo bizantyjskie, było monarchią absolutną. Cesarz sprawował władzę również nad Kościołem, a jego dwór charakteryzował się niezwykłym przepychem i bogatym ceremoniałem.
- 3. Największy zasięg terytorialny Bizancjum osiągnęło w VI w. za panowania Justyniana Wielkiego, któremu udało się zająć Italię i Afrykę Północną. W tym samym okresie opracowano także Kodeks Justyniana, wtedy też pojawiają się w źródłach po raz pierwszy Słowianie i Awarowie.
- Na gruzach Imperium Rzymskiego
- 1. Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego na jego rytorium zostało rozdzielone na państwa plemienne. Największe spośród nich stworzyli: Ostrogoci (Italia), Frankowie (w Galii), Wizygoci (w Hiszpanii) i Wandalowie (w Afryce).
- 2. Ok. 500 r. Chlodwig, król Franków z dynastii Merowigów, jako pierwszy władca barbarzyński przyjął chrzest w obrządku katolickim, dzięki czemu został uznany papieża, a w jego państwie nastąpiła integracja Franków i zromanizowanej ludności galijskiej.
- 4. W 732 r. majordom (prawa ręka władcy Franków) Karol Młot w bitwie pod Poitiers pokonał siły arabskie, które najechały na ziemie Franków
- 5. Niemal dwadzieścia lat później, pełniący tę funkcję, Pepin Krótki odsunął od władzy ostatniego króla z dynastii Merowingów i został koronowany na króla Franków, rozpoczynając rządy dynastii Karolingów.
- Imperium Karola Wielkiego
- 1. Wieloletnie panowanie następcy Pepina Krótkiego - Karola Wielkiego (768-814) wypełniały podboje i wojny z Longobardami i Arabami na południu oraz Sasami i Awarami na wschodzie. Dzięki klęsce, którą zadał Awarom doszło do wielkiego buntu Słowian przeciw nim, co - zdaniem prof. Idziego Panica - przyczyniło się do powstania starego Cieszyna ok. 800 roku naszej ery. Ostatecznie granice państwa Karola Wielkiego sięgały od Łaby do rzeki Ebro w Hiszpanii.
- 2. Rozległe imperium Karola było podzielone na hrabstwa i nadgraniczne marchie, a w jego zarządzaniu opierano się na duchowieństwie.
- 3. Karol planował przywrócenie jednolitego cesarstwa rzymskiego, ale ostatecznie jego koronacja cesarska z 800 r. utrwaliła podział na cesarstwo zachodnie i wschodnie (Bizancjum).
- 4. Za panowania Karola przeprowadzono reformę nauczania (zwiększono liczbę szkół, naukę oparto na podziale na trivium i quadrivium), przywrócono znajomość łaciny klasycznej, wprowadzono nowy krój pisma (minuskułę karolińską). Na nowo odkryto dorobek świata starożytnego (renesans karoliński).
- Czasy Ottonów
- 1.Po śmierci Karola Wielkiego w 814 r. władzę w państwie Franków sprawował jego syn, a następnie jego trzech synów (wnuków Karola).
- 2 Ich spór o władzę zakończył się w 843 r., kiedy zawarli oni traktat w Verdun, w którym podzielili państwo na trzy części: zachodnią objął Karol Łysy, centralną Lotar (stąd nazwa Lotaryngia), a wschodnią Ludwik Niemiecki.
- 3 Podział państwa okazał się trwały. W X wieku Karolingowie wymarli, a państwo wschodniofrankijskie przekształciło się w Niemcy, a zachodniofrankijskie we Francję.
- 4 W latach 936-1002 na tronie niemieckim zasiadało kolejno trzech władców o imieniu Otton. Pierwszy z nich prowadził ekspansję na wschód, pokonał Węgrów, a następnie koronował się w Rzymie na cesarza. Ostatni Otton III dążył do utworzenia cesarstwa uniwersalnego, a więc obejmującego cały świat chrześcijański. Działania te przerwała jednak jego nagła śmierć w 1002 r.
- Pierwsze państwa Słowian
- 1. W IV—V w. Słowianie zamieszkiwali tereny dzisiejszej zachodniej Ukrainy, skąd w VI w. ruszyli na rozległe ziemie opuszczone przez Germanów. Stopniowo podzielili się na trzy wielkie grupy: zachodnią, wschodnią i południową.
- 2. Najwcześniejsze znane państwo Słowian to tzw. państwo Samona, które funkcjonowało w latach 623-660. WIX w. powstało państwo wielkomorawskie, a w X w. państwo czeskie.
- 3. Z kolei na wschodzie pierwszymi słowiańskimi państwami były księstwa na Rusi, utworzone w początkach IX w. i rządzone przez pochodzącą ze Skandynawii dynastię Rurykowiczów.
- 4. Chrystianizacja Słowian rozpoczęła się w IX w., kiedy chrzest przyjęli władcy państwa wielkomorawskiego (822 r.). Ważną rolę w tym procesie odegrali Konstanty (Cyryl) i Metody, dwaj misjonarze z Bizancjum, którzy przetłumaczyli Biblię i liturgię na język słowiański i opracowali alfabet słowiański (głagolicę). Ostatecznie Słowianie zachodni znaleźli się jednak pod wpływem Kościoła rzymskiego, a Słowianie wschodni prawosławia.
- Jako powtóekę polecam film:"Z otchłani pradziejów" https://youtu.be/yirPqnRtFUw?t=1192,Film omawia kolejno m.in. obecność na ziemiach polskich:
- Celtów (ok. 28-33 min.),
- Germanów (od 33-33 min.), w tym Wandalów i Gotów (od ok. 40 min);
- a także o: Hunach i wędrówkach ludów (48-50 min); pustce osadniczej (50-53);
- Słowianach (ok. 53 min. i dalej), w tym: pochodzeniu (od zawsze tutaj: ok. 57 min.)
- Na ocenę celującą:
- Co przed Celtami i Germanami?
- Osoby ubiegające się o ocenę celującą powinny:
- umieć opisać w 5 punktach (fakty i ciekawostki) społeczność kultur pierwszych rolników na ziemiach polskich:
- a) Kultura lendzielska (5 tys. lat p.n.e.),
- twórcy tzw. rondeli, obiektów przypominających Stonehage, starszych od niego o blisko 2 tysiące lat?
- twórców pierwszej (?) cywilizacji na ziemiach polskich
- b) Kultury pucharów lejkowatych (3 tys. lat p.n.e.),
- twórcy megalitów, tzw. grobowców kujawskich
- pierwsi na świecie twórcy (!?) koła
- W tym celu:
- poprzez ctrl+F, wyszukujemy sobie odpowiednie fragmenty notatki: https://koperlo.blogspot.com/2021/03/klasa-i-sredniowiecze-m-podstawowy.html
- lub Oglądamy fragmenty filmów, pt.:
- a) Rondele: Rondele. Wielka zagadka sprzed 7000 lat: trailer (wystarczy) https://youtu.be/jS2X5ZfFyLI?t=2; dla pasjonatów pełny film: https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/rondele--wielka-zagadka-sprzed-7000-lat,385304
- b) Megality (https://youtu.be/DORM3KxSbc4?);
Najważniejsze elementy filmu:
- pierwsze 15 minut, a następnie od ok. 35 do 55 minuty: https://youtu.be/DORM3KxSbc4?t=2299 i odpowiedz jednym zdaniem na każde z pytań (łącznie wystarczy 6 zdań):
- Podpowiedzi, np. Jak scharakteryzować w 5 zdaniach ludzi kultury pucharów lejkowatych
- 0) Czym były grobowce kujawskie? Czemu powstały?
- 2a) Jaki "list z przeszłości" sprzed 5 tys. lat odnalazł i zinterpretował prof. Kruk?
- 2b) Dlaczego to osiągnięcie spektakularne na skalę światową (W czym mieszkańcy ziem polskich wyprzedzili mieszkańców najwyżej rozwiniętej cywilizacyjnie Mezopotamii?!)
- 3a). Jak duże były kopalnie w Krzemionkach k. Ostrowca Świętokrzyskiego (np. długość korytarzy?), Co i gdzie z nich eksportowano?
- 1a). Jak archeolodzy zrekonstruowali mieszkańca/mieszkankę ziem polskich sprzed 4,5 tys. lat (napisz np. Czy da się na podstawie wykopaliska odtworzyć pigmentację, od której zależy np. kolor włosów?) Gdybyś był policjantem, jaki rysopis umieściłbyś w kartotece?
Rondele:
Czy Słowianie przyszli na tereny dzisiejszej Polski w VI w., czy też żyli tu już dużo wcześniej? Dla wszystkich, którzy znają proste odpowiedzi wypowiedź prof. Marka Figlerowicza do filmu "Z otchłani pradziejów" /reż. Zdzisław Cozac/